.: فرهنگ ایران :.

تغییر به حالت دسکتاپ

سخنرانی دکتر سیدرضا صالحی امیری در آیین تکریم و معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

«دکتر سید رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تکریم و معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که عصر روز دوشنبه  با حضور معاون اول رییس جمهور در تالار وحدت برگزار شد با بیان این مطلب گفت: دولت، دستگاه فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه کارکنان، هیچ شان و منزلتی جز خدمت به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه قائل نیستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد در سطح کلان ما به دنبال ثبات و آرامش در سطح نظام فرهنگی برای ایجاد فضا و بستر لازم برای تحقق توسعه فرهنگی هستیم. ما به دنبال جاری و ساری کردن اخلاق دینی و انسانی و اجتماعی و فردی در همه حوزه های فردی، اجتماعی و مدیریتی و تصمیم گیری خواهیم بود.

وی افزود: انسان های بی فرهنگ مانند انسان های بی تحرک و مرده هستند و دولت یازدهم شعار عقلانیت و دیانت و فرهنگ را مطرح و دنبال کرد.

صالحی امیری گفت: حضور شما در اینجا و کنار معاون اول رییس جمهوری دو پیام دارد، اول اینکه، دولت را در حرکت مسیر فرهنگی کمک می کنیم و دیگر اینکه قطار فرهنگی را در مسیر توسعه نشاط و پیشرفت به سرعت به حرکت در خواهیم آورد.

وی با اشاره به تلاش های علی جنتی گفت: ما و نیز هزاران کسی که در حوزه فرهنگ تلاش می کنند خادمان اهالی فرهنگ و هنر هستند.

عضو کابینه دولت یازدهم افزود: قطار و کشتی در حال حرکت، نیاز به آرامش و ثبات دارد که در این میان دست نیاز را بسوی اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه دراز می می کنیم.

صالحی امیری گفت: همچنین دست نیاز را برای همکاری و تعامل بسوی تمامی دستگاه ها و نهادهای فرهنگی دراز می کنیم.

وی تاکید کرد: هم قسم شویم این کشتی پرتلاطم را به مقصد و مقصود نهایی برسانیم. ما آمده ایم تا به شما اصحاب فرهنگ خدمت کنیم و هیچ شان و منزلتی جز خدمت به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه قائل نیستیم.

صالحی امیری افزود: همه انسان ها به امنیت فکر، امنیت قلم و بیان و فرهنگیان بیش از بقیه نیاز دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: همه اینها برای رسیدن به امنیت اخلاق لازم است و اخلاق اکسیر نجات بخش جامعه از بداخلاقی ها و انگ زنی و تهمت و تخریب و ... است.

وی ادامه داد: ما به دنبال حفظ کرامت و حرمت و معیشت اصحاب فرهنگ، هنر به عنوان ذخایر و سرمایه های فرهنگ ایران اسلامی هستیم. به دنبال استقرار نظام کارشناسی و قانونی و پرهیز جدی از هر گونه رفتارهای احساسی، سلیقه ای و لحظه های هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما ضمن پرهیز از مطلق نری، دست نیاز به سوی همه فرهیختان، نخبان، اهل قلم، فکر و اندیشه و اصحاب فرهن و هنر دراز کرده و خود را نیازمند آنان می دانیم.

وی افزود: ما با درک لازم از منافع و مصالح ملی و دنی در عرصه فرهنی به دنبال گسترش گفت و گوی فرهنگی هستیم. گفت و گو به افزایش شناخت، درک متقابل و کاهش عصبیت فرهنگی منجر می شود.

صالحی امیری ادامه داد: ما اصل تنوع و تکثر فرهنگی در چهارچوب نظام فرهنگی را به رسمیت شناخته و باور داریم که در این سرزمین همه گرایشات و نحله های فکری و قومی و مذهبی و ... در زیر چتر انقلاب اسلامی باید مورد حمایت قرار گیرند.

وی تاکید کرد: ما ضمن نفی تحجر و تصلب و جزم اندیشی و همزمان نفی ولنگاری، راه نجات فرهنگی را اعتدال، عقلانیت، عدالت و دیانت فرهنگی می دانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: رسالت اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انسجام و وحدت ملی در دوران نظام فرهنگی با پذیرش همه نحله ها و گرایشات فرهنگی است. قطار حرکت نظام فرهنگی فقط با انسجام و هم گرایی و هم نوایی و سازگاری به مقصود و مقصد خواهد رسید.

وی گفت: ما باور داریم که باید از حداکثر ظرفیت نهادهای صنفی مردمی و خصوصی و عمومی برای توسعه فرهنگی بهره مند شویم زیرا دولت به تنهایی قادر به پاسخگویی به جمع بزرگ مطالبات فرهنگی جامعه نیست. لذا اصل تولی گری و کاهش تصدی گری سیاست دایمی این دستگاه است.

عضو کابیته دولت تدبیر و امید تاکید کرد: ما باور داریم توجه اساسی و دایمی به سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد و رضایت و مشارکت اصحاب فرهنگ و هنر به عنوان موتور محرکه ارشاد برای دستیابی به قله های توسعه و پیشرفت خواهد بود.

وی افزود: ما باور داریم گسترش باورها و پرهیز از باید به عنوان یک سیاست اصلی در همه عرصه های فرهنگی جاری و ساری شود. ما به جای اجبار سازی و یا انکار سازی، از استراتژی اقناع سازی و باور سازی برای حل مسایل فرهنگی کمک خواهیم گرفت.

صالحی امیری ادامه داد: ما موفقیت های نظام فرهنگی را مرهون مردم و اصحاب فرهنگ دانسته و ناکامی ها را ضعف مدیریت خود می دانیم.

 

وی تاکید کرد: مابر این باور بوده و هستیم که مبانی نظری فرهنگی کشور همان گفتمان حاکم و غالب یعنی گفتمان مقام معظم رهبری است و این گفتمان باید در سراسر سیاست ها، برنامه ها و عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جاری و ساری باشد.

صالحی امیری همچنین به نیاز به گفت و گو  اشاره کرد و افزود: طی سه سال گذشته ۵۵۱ گفت وگوی فرهنگی را در کتابخانه ملی برگزار کردیم‌ زیرا معتقدیم گفت وگو قلب ها را به هم نزدیک و چالش ها را کم می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم باورها در جوان ها و جامعه تقویت شود و از رویکردهای اجباری بپرهیزیم.

در پایان این مراسم ضمن تکریم و تجلیل از تلاش های علی جنتی حکم ابلاغ سید رضا صالحی امیری از سوی معاون اول رییس جمهوری به وی تقدیم شد.

1388 - 1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دکتر صالحی امیری می باشد .

بالا نسخه رومیزی